Молодой Русинский историк и краевед М. Чикивдя на Русинском языке: Предприниматели с. Великой Копани в период Подкарпатской Руси.

Молодой Русинский историк и краевед М. Чикивдя на Русинском языке: Предприниматели с. Великой Копани в период Подкарпатской Руси.

Предприниматели Великой Копани в период Подкарпатской Руси.

ПӮДУЗЯТНИКЫ* ВЕЛИКŌЙ КОПАНЇ У ПЕРІОД ПОДКАРПАТСЬКŌЙ РУСИ *(укр.)

Підприємці Велика Копаня у первый раз ся споминат у 1430. рōцї, а у часы Австро-Мадярщины выдносила ся до кōмітату Уґоча У 1910 рōцї, у селі жило 1643. русинӯв, 219. німцїв, 48. мадярӯв и 12. из иншых народностий.

Фото. Подкарпатская Русь, Русинские крестьяне. Русинский Мир.

А ци быв якый промысел у селі, часы Чехословакії? Ци были люди, кōтрі у тот час ся занимали бізнесом?

Фото. Подкарпатская Русь. Фото из книги Vladimír Kuštek «Československý svet v Karpatoch», Воловое (теперь Межгорье). Русинский Мир.

Ōтвіт давут, ги фурт, архівнї данї.

Спиршу треба надати информацію по переписах. У 1930. рōцї у селі было 2 305. чōл., а у 1937. – 2 476.

Фото. Подкарпатская Русь.Газда с волами в селе Бронька, Иршавщина. 1940 год. . Русинский Мир.

Май читаво было русинӯв, а за ними, за числом людности, были євреї. Село было центром Нотарського уряду Велика Копаня и выдносило ся до Сивлюшського ōкружного уряду, де быв и ōкружный суд. Крайовый суд быв у Берегōві. Из Великōй Копани до Сивлюша, мож ся было дӯбрати штрекōв, а также через село была путь Хуст-Мукачево.

Находила ся туй греко-католицька цирькōв.

Фото. Подкарпатская Русь.Деревянная церковь св. Михаила в Сваляве (поселок быстрый).. Русинский Мир.

Буду хосновати архівнї данї «Podkarpatskа Rus business directory – Подкарпастька Русь бізнес каталог», за 1930. и 1937. рōкы. У селі, за записами 1930. рōку, быв дохтор Иванов Якуб, а из 1937. – Ротенберг Павло и Смирнов Александр. АКУШЕРКŌВ была Старостова Марія. ДЕРЕВОм ся занимав Клейн Абраам. Франштацькый Йосиф быв КŌСАРЬ, Берко Йосиф – КОВАЧ,Шмайович Мойзеш – ЧŌБŌТАРЬ, Мермельштейн Йосиф – МНЯСАРОШ, Гадрани Штефан – СТŌЛЯР. ШЕВЦЬ быв также Мермельштейн Йосиф, а из 1937. рōку и Колона Александр.

Фото. Амали кожминова Освящение Пасхи на Пасху Богдан Подкарпатская Русь 1929 год. Русинский Мир.

У Великӯй Копани фунґовав філіал МОЛОЧАРНЇ у Хустї, а МЛИН быв у Йозефа Соломона, а из 1937. рōку и у Калемана?.

Фото. Подкарпатская Русь.Отель на окраине Свалявы. Тогдашний спа-центр. 1909 год.Русинский Мир.

У селі было 5. ГОТЕЛӮВ. Іх властникы были Фухс Франт, Лейзер Йосиф, Клейн Ґеза, Роттенштейн Герман и Шандор Беркова. У 1930. рōцї БŌВТ быв у Флегелмана Арона и Мартона, Лінденбаума Берта и Шміля, Мермельштейна Йосифа тай Шандора Аранка; 1937.: Фелдман Нанї, Лінденбаум Берта и Шміль, Мермельштейн Йосиф, Шандор Аранка, Смайович Адōльф У 1930. рōцї ДОГАН продавали Флегелман Арон, Катз Йосиф, Катзова Ґізела, Роттенштейн Герман, Шандор Аранка.

Фото. Еврейские торговцы на рынке, Підкарпатська Русь. Русинский Мир.

1937.: Катзова Ґізела,Мермельштейн Йосиф, Роттенштейн Герман, Шандор Аранка. За записами 1930. рōку, у селі было Потребительноє Дружество у Великӯй Копани. Были и БУДОВАТЕЛІ Боднар Петро, Чепиш Василь, Дубротфа Мигаль, Немет Андрій и Йōнаш Адам, котрого пак уже ни было у записах за 1937. рӯк. А у Катза Цулько быв пōвный БУДОВАТЕЛЬНЫЙ бізнес.

Фото.Хаим Симча Мехловиц, фермер I кожир, Верхняя Апша, Подкарпатская Русь . Русинский Мир.

Ни треба забывати, ож у селі фунґовала каса, кōтру пак по 1930. рōцї замінило Кредитноє Дружество у Великӯй Копани.

автор: М. Чикивдя.

Вместе с вами, мы сделаем Русинский Мир лучше!

При копировании данного материала, либо использования в любом виде (печатном, аудио, видео) на своих ресурсах, просьба указывать источник https://rusinskiimir.ru/  и автора произведения Михаил Чикивдя, в иных случаях будем обращаться в соответствующие инстанции (админам соц.сетей, и Суд).

Комментарий “Молодой Русинский историк и краевед М. Чикивдя на Русинском языке: Предприниматели с. Великой Копани в период Подкарпатской Руси.

  1. Создатели сайта! Делайте перевод, так как очень тяжело читается. Не все понимают. Приходится читать по буквам

Comments are closed.

Left Menu Icon