К Дню Победы 9 мая, Василий Кричфалувший перевёл на русинский язык архивный материал, о закарпатском Герое Советского союза, ветеране – Стефане Вайда с села Дулово, Тячевского района, Закарпатской области.  Закарпатские ветераны ВОВ. Память павших воинов, в русинских сердцах навсегда!

К Дню Победы 9 мая, Василий Кричфалувший перевёл на русинский язык архивный материал, о закарпатском Герое Советского союза, ветеране – Стефане Вайда с села Дулово, Тячевского района, Закарпатской области. Закарпатские ветераны ВОВ. Память павших воинов, в русинских сердцах навсегда!

Стефан Вайда – герой СССР.

Родився Стефан Вайда 17 януара 1922 рока в селі Дулово Тячевського района. Ошколовував ся у народнуй школі, а из 1935 рока учив ся в Хустськуй гимназиі. По специальности педагог. По мадярськуй окупациі Пудкарпатя вєдно из свойим єдносельцьом М. Федина втік в СССР.

Фото. Степан Николаевич Вайда – герой Советского союза. Русинский Мир.

  1. 10 августа 1940 рока они перейшли гатар и в районі Надвірноі, были задержані руськыма пограничниками, переправлені в Станіслав.
  2. 17 августа діло перебіжчикув направили особуй нараді НКВД СССР, и рішеньом «тройкы» от 2 новембра 1940 р. Вайда быв засуженый на три рокы тюрьмы за статьов 80 УК УРСР в «трудовых исправительных лагерях за нелегальный переход советско-венгерской границы».
  3. Из Станислава перевели го в пересыльну тюрьму в Харькові (Холодна Гора), выдтить – в Ивдельлаг Свердловськоі области. Робив, ги и другі зекы, на лісоповалі, лагерный номер 384.
  4. Быв освобожденый из лагеря на основаниі Указа Президіума ВС СССР 12 януара 1943 рока (по прозьбі чеського уряда из подкарпатськых русинув, потданых Чеськословакиі, вчинили чеськословацькый батальйон).
  5. 2 фебруара 1943 рока Вайда прибыв у город Бузулук Оренбургскуй области, де форміровав ся 1-й отдільный чеськословацькый батальйон.
  6. При распреділеньови по родам войськ бывшый учитель стає танкістом, через што мусив ся вчити.
  7. В апрілі 1943 рока вун быв направленый на учобу в Тамбовськоє танковоє училище, по конченю которого в юнію 1943 рока Вайді присвойили войськовоє званя «четарь» (сержант), командир танка. В Новохопьорску, де форміровала ся танкова рота, Вайда возглавив танк Т-34 «Жижков».
  8. У бойовому хрещені чеськословацькоі бригады у селі Соколово Змійовського района Харьковськоі области 8 марта 1943 рока (де участвовали лем піхотинци) С. Вайда участи не брав.
  9. Из септембра 1943 рока Вайда – в дійствующуй армиі.
  10. 6 новембра 1943 рока в составі танковоі роты выйшов на окрайину Киева. За сесь боєвый епізод награжденый чеськословацькым военым крестом.
  11. Командир танкового взвода С.Вайда участвовав у освобождениі Білоі Церьковли.
  12. Награжденый другым Чеськословацькым военым крестом. Войовав на Дуклі, Остраві и в Польші.

Фото. Степан Николаевич Вайда – герой Советского союза. Русинский Мир.

Погиб Вайда 6 апріля 1945 рока от рук німецького снайпера близь Творкув (Польша).

  • Похоронен в польскому варишови Погржебин, затим в 1948 рокови прах го перезахоронили в Остраві, де быв сооруженый му памнятник.
  • В рудному селі Дулово и в вароши Тячево установлені бюсты танкіста (скульптор Михайил Белень).
  • У вароши Опава (Чехія) и Творухов (Польша) такой вчинені памнятникы С. Вайді.
  • В танковум училищі в Опаві и в селі Дулово одтворені му музеі.
  • Його имням названа улиця в Ужгороді.

Совітські державні награды и званя Стефана Вайды:

  • Герой Совітського Союза (10 августа 1945 рока, посмертно),
  • Орден Леніна (10 августа 1945, посмертно).

Чеськословацькі державні награды:

  • Два Военых кресты,
  • Орден Білого Лева «За Побіду» I степени,
  • Медаль «За храбрость»,
  • Соколовська памнятна медаль (1948р., посмертно).

Память павших воинов, в русинских сердцах навсегда!

автор перевода на русинский язык: Василий Кричфалуший.

Вместе с вами, мы сделаем Русинский Мир лучше!

При копировании данного материала, либо использования в любом виде (печатном, аудио, видео) на своих ресурсах, просьба указывать источник https://rusinskiimir.ru/  и автора произведения Василий Кричфалуший, в иных случаях будем обращаться в соответствующие инстанции (админам соц.сетей, и Суд).Фото использованы из открытых источников интернет пространства.

Комментарий “К Дню Победы 9 мая, Василий Кричфалувший перевёл на русинский язык архивный материал, о закарпатском Герое Советского союза, ветеране – Стефане Вайда с села Дулово, Тячевского района, Закарпатской области. Закарпатские ветераны ВОВ. Память павших воинов, в русинских сердцах навсегда!

  1. Спасибо, Василий, что помните о тех кто спас мир от фашизма!

Comments are closed.

Left Menu Icon